Mit fogyathatunk és mit nem? Ezek kerülnek az anyatejbe
A szoptatós anyukák különféle ételekről, italokról vannak letiltva a szülést követő első 6-8 hétben. Mivel ez számít a legfontosabb időszaknak, mikor még nem mindegy, hogy mit fogyasztunk el, hiszen azok mind bekerülnek az anyatejjel a picúr szervezetébe. Az emésztésük még fejlődésben van, ezután kezd majd csak annyira ügyesen, jól működni, hogy szinte egyáltalán meg se kottyanjon nekik az általunk elfogyasztott puffasztóbb ételek hada.
Javaslom mindenkinek, hogy várja ki szépen ezt az időszakot, kímélje meg gyermekét és saját magát álmatlan éjszakáktól vagy éppen nyugodtalan nappaloktól, ugyanis ezzel is csökkenthetjük babánk hasfájóssá válását. Hozzáteszem, ettől függetlenül még így is lehet pocifájós a gyerkőc, de ne adjunk inkább okot arra, hogy a felelőtlen fogyasztás miatt kialakuljon ilyen panasz nála.
A védőnőm az első látogatás alkalmával felhívta a figyelmemet azon ételekre, italokra, amelyeket mindenképp kerülnöm kell, mert hasfájást, székrekedést, hasmenést, alvási zavarokat vagy éppen kiütéseket okozhat a kisbabámnak. Ezeket gyűjtöttem most össze nektek, illetve kibővítettem még néhány tétellel, amiket interneten találtam.
Kórházban letiltottak a 100% rosttartalmú gyümölcslevekről, és közölték, hogy 25%-nál magasabb gyümölcstartalmú leveket ne is igyak. Én a Sió almalevét és szőlőlevét, a Topjoy mangóját és kaktuszát, valamint a Spar márkás narancslevet ittam. Ezektől semmi baja nem volt Zoénak, de legalább változatosabb üdítőket ihattam az ásványvizek mellett.
- K betűs ételek (kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, karalábé, kínai kel)
- tej és tejtermékek minimalizálása (max. fél liternek megfelelő fogyasztás)
- aprómagvas gyümölcsök - nyilván a szezonális, a fagyasztott, esetleg a befőttek kerülése (kivi, málna, eper, szeder, ribizli)
- mák, dió (pelenkakiütést okozhatnak)
- túl ízes, fűszeres ételek
- nyers tojás, nyers hús TILOS! (én még a tiramisut is úgy ettem, hogy tojás nélküli volt)
- alkohol TILOS!
- pasztörizálatlan tejtermékek (pl. lágy sajtok)
- energiaitalok (koffein- és taurintartalmuk miatt nem ajánlott)
Mérsékelten fogyasztható ételek és italok:
- kakaó, csokoládé (nyugtalanságot, székrekedést is okozhatnak)
- koffein: kóla, kávé, némely teák (kávé napi 1 csészével fogyasztható)
- tengeri hal (heti 1-2 alkalommal lehet)
- tej, tejtermékek
- növényi tejek (szójatej, mandulatej)
Hasfájást okozhatnak:
- fűszeres ételek (pl. chili, fahéj, curry, kömény, ánizs, bazsalikom, oregánó)
- csípős ételek
- zsíros ételek
- hagyma
- gomba
- puffasztó zöldségek (pl. K betűs zöldségek, brokkoli, hagyma, csicsóka)
- száraz hüvelyesek (pl. bab, zöldborsó, sárgaborsó, lencse)
- nyers zöldségek (pl. paprika, erős paprika, paradicsom, retek)
- némely gyümölcs (pl. sárgabarack, cseresznye, körte, narancs)
- szénsavas üdítők, ide tartozik még a bubis ásványvíz is
Ezeket sajnos nem mindig lehet betartani, mivel a magyar konyha a zsíros, a csípős és a fűszeres ételeiről híres, viszont 6 hétig minimálisan fogyasztva nem okoz nagy bajt a babánknak. Mindazonáltal figyeljük a jeleket!
Székletbeli eltéréseket válthatnak ki:
- Hashajtós gyümölcsök (szilva, sárgabarack)
- Székrekedést előidézők (ét- és tejcsoki, banán, burgonya, rizs, tej, vastabletta szedése)
Bőrkiütést, allergiás reakciót eredményező élelmiszerek:
- olajos magvak (pl. mogyoró, dió, pisztácia, kesudió, szotyi)
- szója
- aprómagas gyümik
- némely déligyümölcs (pl. mangó, ananász)
- kukorica (puffaszt is)
- tojás
- tej és tejtermékek
- citrusfélék (pl. citrom, grépfrút, narancs)
- tengeri herkentyűk
Egyes ételek megváltoztathatják az anyatej ízét (pl. fahéj, csípős ételek, fokhagyma, hagyma). Ilyen esetekben előfordulhat az, hogy a picúrka elutasítja az anyamellet. Ne csüggedjünk, ez csak átmeneti dolog, a következő etetésnél már valószínűleg kiürül a rossz íz.
Mi a teendő, ha ezek közül bármit is fogyasztunk, és a babócánál jelentkezik a hasfájás? Az általunk bevitt ételek 3-6 órán belül az anyatejbe kerülnek, így ha bármilyen tünetet tapasztalunk a kicsinél, akkor legalább egy szoptatást ki kell hagyni. Fejjétek le az anyatejet és öntsétek ki, mert az már tartalmazza a hasfájást okozó elemet!
Amikor elérte gyermekünk a 6-8 hetes kort, szép fokozatosan elkezdhetünk visszaállni a régi étrendre. Például én babfőzeléket készítettem, két napos adagot, viszont csak egyszer ettem belőle. Ezután szerencsére nem tapasztaltam semmit Zoénál, szóval ez már nem igazán okoz puffadást a kislányomnak.
Abban az esetben, ha olyan jelek mutatkoznak, amelyek fent szerepeltek, akkor álljatok le azzal az étellel, itallal, legalább a gyerek 6 hónapos koráig. Utána lassan meg lehet próbálni újra.
Remélem szolgáltam pár hasznos információval, tanáccsal.
Hasfájás mentes napokat, nyugis éjszakákat kívánok!
Gréti ♥
0 comments