A gyermekvállalás anyagi oldala, avagy milyen támogatást nyújt az állam
A terhesség utolsó trimeszterében a kezembe került egy folyóirat, amely erről a témáról szólt. Nagyon hasznosnak bizonyult a számunkra, hiszen azelőtt nem olvastunk semmit ezekről a juttatásokról. Ez is azt mutatja, hogy a gyermekvállalás nekünk nem az "anyagi haszonról" szól.
Külön pontokba szedve mutatom be a kis-és nagycsaládosok számára fennálló lehetőségeket.
I. Biztosítási viszonyhoz nem kötődő ellátások
1. Anyasági támogatás
A szülést követően igényelheti az a nő, aki a várandóssága alatt legalább 4 alkalommal részt vett várandósgondozáson (védőnő). Jogosult még az örökbefogadó szülő és a gyám is.
Az összeg gyermekenként 64.125 Ft, ikergyermekeknél 85.500 Ft.
Az igényt a szülést követő 6 hónapon belül kell benyújtani a kormányablaknál. Egy formanyomtatványt kell ehhez kitölteni, majd leadni.
2. Családi pótlék
Gyermek születésétől a tankötelezettsége végéig havonta jár a család számára, illetve, a a gyermek tovább tanul.
Szintén a kormányhivatalnál kell igényelni a támogatást.
Összege:
- 1 gyerek után
- 2 gyerek után
- 3 vagy több gyerek után
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén:
- 2 szülő: 23.300 Ft/gyermek
- 1 szülő: 25.900 Ft/gyermek
Nagykorú fogyatékos gyermek estén: 20.300 Ft/gyermek.
3. Gyermekgondozást segítő ellátás (gyes)
A szülő, a gyám, a 16. életévét betöltött kiskorú szülő, vagy nagyszülő jogosult, ha a gyermek elmúlt 1 éves. A következők szerint kapható:
- gyermek 3 éves koráig;
- ikergyerekek esetén a tankötelessé válás évének végéig;
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.
A havi összeg 28.500 Ft, melyet 10% nyugdíjlevonás terhel. Ikergyerekek esetén a gyermekek számával többszöröződik az összeg.
A gyes emellett más támogatási ellátással is folyósítható (pl. csed, gyed). A gyermek 6 hós korát követően a gyes mellett korlátozás nélkül lehet munkát vállalni.
Kormányablaknál igényelhető a támogatás.
4. Gyermeknevelési támogatás (gyet)
Az a szülő vagy gyám jogosult rá, aki saját háztartásában 3 vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől 8. életévének betöltéséig jár.
A gyetben részesülő személy heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet, vagy időkorlátozás nélkül, ha otthonában történik a munkavégzés.
Összege: 28.500 Ft.
Ezt is kormányablaknál lehet igényelni.
II. Előzetes biztosítási jogviszonyhoz kötődő ellátások
1. Csecsemőgondozási díj (csed)
Annak az anyának jár, aki gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek gyermeke
- a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül születik;
- a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.
Összege a napi átlagkereset 70%-a. Csak személyijövedelem-előleget vonnak, érvényesíthető belőle a családi kedvezmény is.
A szülési szabadság időtartamára jár. Ezt a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal korábban is igénye lehet venni.
A csed iránti kérelmet:
- a biztosítottnak a munkáltatónál kell igényelnie;
- ha az igénylő egyéni vagy társas vállalkozó, akkor a vállalkozás székhelye szerint illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatalnál kell benyújtani.
2. Gyermekgondozási díj (gyed)
Az a gyermeket saját háztartásában nevelő biztosított szülő igényelheti, aki a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
- továbbá az anya és az a személy, aki csedben részesült, de a biztosítási jogviszonya a csed folyósítása alatt szűnt meg;
- a fentiek hiányában az az anya, aki a gyermek megszületése előtt legalább két aktív félévet töltött felsőoktatási intézmény nappali tagozatán hallgatói jogviszonyban, és gyermeke a hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy szünetelését, illetve megszűnését követő egy éven belül születik.
A gyed más családtámogatási ellátással együtt is folyósítható. A gyed a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén 3 éves korig jár, és már a csed lejártát követően automatikusan folyósításra kerül. A diplomás gyed a gyerek születésének napjától 2 éves koráig jár.
Az összege a naptári napi alapkereset 70%-a, de legfeljebb havonta a minimálbér kétszeresének 70%-a. Ebből 10% nyugdíjjárulékot és 15% szja-előleget vonnak le.
A gyermek féléves korától lehetséges az ellátás melletti munkavégzés.
A munkáltatónál kell igényelni. Amennyiben az igénylő egyéni vagy társas vállalkozó, akkor a vállalkozás székhelye szerint illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatalnál kell benyújtani
3. Gyermekápolási táppénz
Jogosultság feltételei:
- fennálló biztosítási jogviszony;
- keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett;
- orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.
A közös háztartásban élő gyermek jogán gyeremekápolási táppénzre mindegyik szülő külön-külön szerezhet jogosultságot.
A gyermek életkorához igazodóan igényelhető gyermekápolási táppénzes napok száma:
- az 1 évesnél fiatalabb gyermek szoptatása, ápolása címén a gyermek 1 éves koráig;
- az 1 évesnél idősebb, de 3 évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként a szülőnek 84 naptári nap;
- a 3 évesnél idősebb, de 6 évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként a szülőnek 42, egyedülálló szülőnek 84 naptári nap;
- a 6 évesnél idősebb, de 12 évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként a szülőnek 14, egyedülálló szülőnek 28 naptári nap.
A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően a táppénz alapjának 60%-a, illetve 50%-a, a táppénz egy napra eső összege maximumának figyelembevételével.
III. Egyéb kedvezmények
Családi adó-és járulékkedvezmény
Az jogosult, aki gyermekére tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti családi pótlékra is jogosult, illetve a várandós kismama és vele közös háztartásban élő házastársa.
Az után jár, aki után a családok támogatásáról szóló tv. szerint családi pótlékot folyósítanak, valamint már a várandósság időszakában is a magzat után (fogantatásának 91. napjától).
A családi kedvezmény az adózó összevont adó-és járulékalapját csökkenti.
Mértéke:
Érvényesítésének feltételei:
Az adóelőleg-levonáshoz vagy adóbevalláshoz tett írásbeli nyilatkozat, mely tartalmazza:
- a jogosultságról, magzat esetében a várandósságról
- a családi kedvezmény megosztása esetén a megosztásra vonatkozó döntést.
- A nyilatkozat soron következő havi bérkifizetést megelőzően bármikor megtehető, visszamenőlegesen, év közben a kedvezményt érvényesíteni nem lehet.
Első házasok adókedvezménye
A kedvezményt a házaspár akkor veheti igénybe, ha legalább az egyik fél az első házasságát köti.
A házastársak által együttesen érvényesíthető adóalap-kedvezmény jogosultsági hónaponként 33.335 Ft, vagyis a kedvezmény összege havonta nettó 5.000 Ft.
A házasságkötést követő hónaptól 24 hónapig érvényesíthető a házasság fennállása alatt.
Az igénybevétel feltétele a házastársak nyilatkozata, amely tartalmazza, hogy a kedvezményt melyikük veszi igénybe.
Fiatalok életkezdési támogatása és a babakötvény
A fiatalok önálló életkezdésének anyagi megalapozása céljából nyújtott összeg, amely a gyermeket 18. életévének betöltése napjától Magyarország törvényes fizetőeszközében illeti meg.
Nem kell igényelni, a Magyar Államkincstár a gyermek születését követően automatikusan megnyitja a gyermek nevére az életkezdési letéti számlát, amelyen nyilvántartja az életkezdési támogatás összegét.
Egyszeri alkalommal 42.500 Ft összegű támogatási összeg jár, amellyel a MÁK a gyermek részére nyitott letéti számlára ír jóvá. A számlán az elhelyezett összeg az inflációval megegyező mértékben kamatozik. Az így felhalmozott megtakarításról a gyermek 18. életévét betöltve rendelkezhet.
Kincstári Start-értékpapír
Szülő, törvényes képviselő, hozzátartozó személyes rendelkezése mellett a gyermek részére a MÁK-nál nyitott értékpapír-nyilvántartási számla, amelyre átkerül az életkezdési letéti számlán nyilvántartott életkezdési támogatás, s amelyre további összegek fizethetők be. A természetes személyek vagy a települési önkormányzat általi befizetések után további támogatás jár, ennek mértéke az éves befizetések 10%-a, de legfeljebb évi 6.000 Ft.
Diákhitel mérséklése
2018. január 1-től a diákhitel-tartozással rendelkező, gyermeket vállaló édesanyák vagy örökbefogadó anyák vehetik igénybe.
Az első gyermek vállalásakor a várandósság 3. hónapjától kezdve lehet felfüggeszeteni a tartozás törlesztését. A második gyermek megszületésekor a fennálló tartozás 50%-val, a harmadik gyerek megszületésekor pedig a fennálló tartozás teljes összegével egyenértékű állami támogatásban részesül a hitelfelvevő nő.
A diákhitel mérséklésére irányuló kérelemet a Diákhitel Központnál lehet benyújtani.
Családok otthonteremtési kedvezménye (csok)
Meglévő gyermekeik után, házastársak, élettársak és egyedüálló szülők, életkortól függetlenül vehetik igénybe.
Előre vállalt gyermek után azok a házaspárok, akik közül legalább az egyik félnek 40 év alattinak kell lennie. Jogosultsági feltételek továbbá: büntetlen előélet, társadalombiztosítási jogviszony, köztartozásmentesség.
Gyermeknek számít az igénylővel közös háztartásban élő:
- magzat vagy ikermagzat a várandósság betöltött 12. hetét követően;
- aki az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartottja, és a 25. életévét még nem töltötte be;
- vagy a 25. életévét már betöltött, megváltozott munkaképességű személy, akinek ez az állapota legalább 1 éve tart, vagy 1 év alatt előreláthatóan nem szűnik meg.
- Új lakásvásárlás vagy családi ház vásárlása, építése esetén
- Használt lakás vagy családi ház vásárlása, bővítése esetén
A csok iránti kérelmet hitelintézethez lehet benyújtani.
Jelzáloghitel-tartozás csökkentése gyermekvállalás esetén
2018. január 1-től a 3 és további gyermekvállaló családok jogosultak rá.
Gyermekenként 1-1 millió Ft-tal csökkenthető a jelzáloghitel-tartozás.
IV. Kisgyerekes szülők foglalkoztatási kedvezményei
Gyerekek után járó pótszabadság
2012. január 1-jétől a gyerek után járó pótszabadság mindkét szülőt megilleti.
A pótszabadság mértéke szülőnként:
- 1 gyerek után 2 munkanap
- 2 gyerek után 4 munkanap
- 3 vagy több gyerek után 7 munkanap évente.
Apák fizetett szabadsága
Gyermeke születése esetén az apát 5 (ikergyermekek esetén 7) munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg.
Forrás: Babát várunk (2018. november - 2019. május)
Gréti ♥
0 comments